از کجا بفهمیم کودک ما نیاز به درمان ارتودنسی دارد؟

یکی از دغدغه ها وسوالات پر تکرار والدین در رابطه با ارتودنسی فرزندانشان این است از کجا بفهمیم کودک ما نیاز به درمان ارتودنسی دارد؟ بهترین راه برای فهمیدن سن مناسب برای ارتودنسی کودکان و اینکه کودک ما به ارتودنسی نیاز دارد یا ن این است که با ارتودنتیست مشورت کنیم.

شما در این مقاله درباره سن مناسب ارتودنسی کودکان و بهترین زمان برای شروع ارتودنسی کودکان میخوانید.

کودکان از هر لحاظی ظریف هستند و تمام ساختارهای بدنشان تا سنین خاصی همچنان ظریف باقی می‌ماند. برای همین، باید با دقت مراقب سلامتی آن‌ها بود. در این میان، دندان‌های کودک از اهمیت فوق‌العاده زیادی برخوردار هستند. آن‌ها دندان های شیری دارند و برای مدت زیادی از این دندان ها استفاده می‌کنند. نحوه نگهداری و مراقبت از دندان‌ های شیری در سنین کودکی، تاثیر بسیار زیادی بر روی رویش دندان های دائمی می‌گذارد. برای همین کودکان باید به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنند تا مشکلات مربوط به دندان‌های آن‌ها برطرف شود. و برای داشتن دندان های دائمی سالم و خوش‌فرم آماده شوند. اگر مشکلات خاصی مثل کج بودن دندان یا عدم  هماهنگی در تراز دندان‌های کودک شما وجود داشته باشد، دندانپزشک به احتمال زیاد کودک شما را به یک متخصص ارتودنسی کودکان ارجاع می‌دهد. تا تمام ملاحضات ارتودنسی دندان در خصوص او در نظر گرفته شود.

متخصص ارتودنسی با دانش عمیقی که از مشکلات ظاهری و عدم هماهنگی دندان ها دارد، بهترین دندانپزشکی است که میتواند لبخندی زیبا و رضایت بخش را برای بیماران و مخصوصا کودکان به ارمغان بیاورد.

بهترین زمان برای شروع ارتودنسی کودکان

کودک باید بطور مرتب و منظم به نزد دندانپزشک مراجعه کند. اگر مشکل خاصی متوجه دندان های فرزندتان بود که فراتر از دانش دندانپزشک باشد، او کودک شما را به متخصص ارتودنسی ارجاع می‌دهد.

اما انجمن ارتودنتیست ها و انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می‌کنند که همه کودکان بهتر است از سن 7 سالگی توسط متخصصان ارتودنسی مورد ارزیابی قرار بگیرند، تا مشکلات احتمالی دندان‌های آن‌ها تشخیص داده شده و درمان شود.

دلیل شروع ارزیابی و درمان ارتودنسی کودکان از سن 7 سالگی به این خاطر است که، بیشتر مشکلات جزئی و ظریف مربوط به رشد فک و یا دندان ها حدودا از این سنین آغاز می‌شود. بیشتر بچه‌ها درمان فعال ارتودنسی را بین سنین 9 تا 14 سالگی شروع می‌کنند. ارتودنتیست ها توصیه می‌کنند در حالی که فرزند شما هنوز در حال رشد است، مشکلات دندانی آن ها را اصلاح کنید. زیرا پس از به اتمام رسیدن سن رشد و بالغ شدن آن ها، پروسه های درمانی ارتودنسی ممکن است طولانی تر و پرهزینه تر باشد.

بچه‌های دیگر ممکن است از ابتدای سن 6 یا 7 سالگی درحالی که تمام دندان های شیری خود را از دست نداده اند تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرند. هدف از درمان زودرس در این سنین جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر در آینده است. کلیه این درمان ها شرایط بهتری را برای بیرون آمدن و رشد دندان های دائمی ایجاد می‌کند.

بیشتر کودکانی که به درمان ارتودنسی اولیه احتیاج دارند، بعدها برای تکمیل روند تراز دندان ها و فک خود، به بریس یا اقدامات اضافی دگیری نیز نیاز دارند. اما اگر درمان در مراحل اولیه و به موقع انجام شود، ممکن است اقدامات اضافی در آینده به میزان قابل توجهی کمتر باشد.

لازم به ذکر است کودکان بعد از درمان ارتودنسی به علت رشد و بزرگ تر شدن فک ممکن است دوباره به ارتودنسی نیاز داشته باشند و با برگشت ارتودنسی دندان بعد از ارتودنسی مواجه شوند. به همین دلیل پزشکان بعد از پایان دوره ارتودنسی استفاده از نگه دارنده و پلاک هایی را توصیه میکنند تا دندان ها از سرجای خود تکان نخورند.

متخصص لثه در رشت

سخن پایانی

شما در این مقاله با سن مناسب ارتودنسی کودکان و بهترین روش برای اینکه از کجا بفهمیم کودک ما نیاز به در مان ارتودنسی دارد آشنا شدیم. مهم ترین موضوع در انجام ارتودنسی کودکان انتخاب درست پزشک و استفاده از پلاک و نگه دارنده ها است.

شما میتوانید از طریق راه های ارتباطی زیر از مشاوره رایگان بهره مند شوید

آدرس مطب:

  • استان گیلان، رشت،بلوار سمیه، خیابان 142-ساختمان اکباتان طبقه2 واحد9

  • استان گیلان،رشت،سبزه میدان ساختمان ارم طبقه 2دندانپزشکی سیب

013-32123896 | 013-33240438

 

📌بیشتر بخوانید:  چه کسانی نمیتوانند ایمپلنت دندان انجام دهند؟