انواع ارتودنسی

ارتودنسی انواع مختلف و بسیاری دارد و شما طبق سلیقه و نوع مناسب دندان های خود میتوانید مدل ارتودنسی خود را انتخاب کنید.

ارتودنسی به 2 بخش متحرک و ثابت تقسیم میشود و هر کدام از این دسته ها تنوع خود را دارد.

متخصص لثه در رشت

انواع ارتودنسی ثابت:

انواع ارتودنسی ثابت شامل ارتودنسی فلزی، سرامیکی، لینگوال ( پشت دندانی) و دیمون میشود.

ارتودنسی فلزی:

ساده ترین نوع ارتودنسی که اکثر افراد آن را به علت کم دردسر بودن، طول عمر بالا و هزینه کمتر انتخاب میکنند را ارتودنسی فلزی میگویند.

این براکت ها از جنس استیل ضد زنگ ساخته شده اند و از آن ها میتوان برای درمان تقریبا تمامی انواع ناهنجاری های دندان ها استفاده کرد. در گزشته بریس های فلزی اندازه خیلی بزرگتری داشتند و بیمار هنگام استفاده از آن ها احساس راحتی نداشت. اما با پیشرفت هایی که در زمینه فناوری های ساخت این براکت ها به دست آمده است، براکت های امروزی بسیار کوچکتر، راحت تر، زیباتر و کار آمد تر شده اند.

ارتودنسی سرامیکی:

ارتودنسی سرامیکی مثل همان ارتودنسی های فلزی است تنها با این تفاوت که رنگ آن ها سفید است و دید خیلی کمتری دارد برخی آن را ارتودنسی نامرئی می نامند.

ارتودنسی لینگوال (پشت دندانی):

در ارتودنسی لینگوال براکت ها پشت دندان ها چسبیده میشوند و جزء ارتودنسی های نامرئی نام برده میشوند. این نوع ارتودنسی میتواند معایبی همراه خود داشته باشد معایبی از جمله دسترسی سخت تر پزشک برای مراجعه ماهانه و دسترسی سخت تر بیمار برای تمیز کردن براکت و دندان ها.

ارتودنسی دیمون:

سیستم دیمون به گونه ای است که دیگر نیاز به کشهای کوچک در اطراف هر براکت نیست و در نتیجه بیمار می تواند به راحتی اطراف سیم و براکت ها را تمیز کند. در حالی که در روش های معمول ارتودنسی میکرو ارگانیسمها به راحتی می توانند در اطراف کش ها تجمع نمایند و رعایت بهداشت را به ویژه برای کودکان کم سن دچار مشکل می کند. در این سیستم بهداشت اطراف براکت ها بهبود یافته و معضل تغییر رنگ کش های دور براکت از بین رفته است.

ارتودنسی متحرک:

در این نوع ارتودنسی دستگاه های ارتودنسی به دندان چسبانده نمیشوند و شما میتوانید آن را هر وقت که خواستید در بیاورید که البته باید فرد پیگیر و محتاطی در این زمینه  باشید تا طول درمان ارتودنسی شما طولانی نشود.

انواع ارتودنسی متحرک شامل پلاک نامرئی، پلاک متحرک با فنر (Z) و پلاک فانکشنال میشود.

پلاک شفاف:

 همان­طور که از نام آن مشخص است، این مدل ارتودنسی متحرک از طریق پلاک­‌هایی شبیه به پلاستیک شفاف است. در صورت استفاده از این پلاک ارتودنسی متحرک، باید هر دو هفته یکبار آن را عوض کنید.

پلاک متحرک با فنر (Z) :

اگر یکی یا چند دندان از دندان‌های قدامی شما عقب باشد، برای منظم کردن آن­‌ها باید از این مدل از انواع پلاک ارتودنسی متحرک استفاده شود.

پلاک فانکشنال:

در صورتی که فک پایین بیمار عقب باشد و یا فک بالا جلو باشد، از انواع پلاک ارتودنسی متحرک برای عقب کشیدن فک بالا و جلو آوردن فک پایین باید از پلاک فانکشنال در میان انواع پلاک ارتودنسی متحرک استفاده شود.

ارتودنسی نامرئی:

ما در بالا تمام ارتودنسی ها را خدمت شما توضیح دادیم که بین آن ها ارتودنسی های نامرئی هم بود. افرادی که دوست ندارند ارتودنسی آن ها نمان باشد از این نوع ارتودنسی ها استفاده میکنند.

ارتودنسی نامرئی شامل ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی سرامیکی و پلاک های شفاف و نامرئی است.

ارتودنسی رنگی:

ارتودنسی رنگی به این معنی است که شما میتوانید با مراجعه ماهانه به مطب دندان پزشک رنگ کش های براکت ها که نقش نگه دارنده سیم را دارند را عوض کنید و این کار تنها نقش سرگرمی و زیبایی را دارد. البته برخی بیماران بیشتر افراد سن بالا از رنگ های ساده که رنگ براکت ها است استفاده میکنند.

 

📌بیشتر بخوانید:  تاثیر ارتودنسی بر زاویه فک
سفید یا شفاف کمتر قابل توجه است اما لک شده و می‌تواند باعث شود
به نظر برسد دندان‌ها تغییر رنگ داده‌اند.
رنگ‌های تیره باعث می‌شود دندان‌ها سفیدتر به نظر برسند.
زرد یا قهوه‌ای شبیه لکه به نظر می‌رسد و زردی دندان‌ها را برجسته‌تر
می‌کند.
آبی تیره، طلایی، فیروزه‌ای، بنفش، قرمز، سبز، نارنجی
و صورتی (رنگ‌های روشن)
برای پوست و موهای تیره‌تر مناسب است.
آبی روشن، بنفش تیره، برنزی، سبز دودی، آلویی، قرمز
روشن و انواع رنگ صورتی
برای پوست و موهای روشن‌تر مناسب است

 

اگر شما براکت سرامیکی دارید و براکت های سرامیکی را از جهت نامرئی بودن آن ها انتخاب کرده اید باید کش های سفید رنگ و یا کش های بی رنگ را انتخاب کنید ولی اگر نامرئی بودن آن ها برایتان مهم نیست میتوانید بر روی براکت های سرامیکی کش های رنگی بگذارید که زیبایی چشم گیر خود را دارد.

 

چکیده مطالب

ما در این مقاله انواع ارتودنسی را برایتان توضیح دادیم حالا شما میتوانید بر اساس سلیقه و توصیه پزشک خود که چه نوع ارتودنسی مناسب دندان های شما است، انتخاب کنید.

برای مراجعه و داشتن وقت مشاوره رایگان در زمینه ارتودنسی در رشت میتوانید با پزشکان ما از طریق راه های ارتباطی زیر در ارتباط باشید.

آدرس مطب:

استان گیلان، رشت،بلوار سمیه، خیابان 142-ساختمان اکباتان طبقه2 واحد9

استان گیلان،رشت،سبزه میدان ساختمان ارم طبقه 2دندانپزشکی سیب

013-32123896 | 013-33240438

 

ثبت قرار ملاقات

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]