دندان قروچه

دندان قروچه به فشار دادن و ساییدن دندان ها روی هم گفته می شود. در علم پزشکی به دندان قروچه پروکسیسم گفته می شود. این فشار آوردن بر روی هم دندان ها عوارض متعدد خود را دارد گاهی آنقدر فشار ببه دندان ها می آید که دندان می شکند.

دندان قروچه 10 علائم زیر را دارد.

 1. صدا دارد و دیگران را از خواب بیدار می کند.

 2. دندان لب پر، شکسته و رد برخی موارد لق می شود.

 3. مینای دندان از بین می رود و لایه های دیگر دندان نمایان می شود.

 4. افزایش حساسیت دندان ها

 5. اختلال و بروز مشکل در خواب

 6. گاز گرفتن گونه

 7. سردرد که از شقیقه ها شروع می شود.

 8. گوش درد

 9. درد صورت و فک

 10. خستگی یا قفل شدن فک به صورتی که باز و بسته نمی شود.

دلیل این بیماری به طور کامل مشخص نشده است اما می توان آن را بر اثر استرس، مشکلات روانی، فیزیکی و ژنتیکی دانست. اگر در خواب دندان قروچه می روید دلیل آن اختلال در خواب است.

سن وقوع دندان قروچه

دندان قروچه هم در کودکان و هم در بزرگسالان دیده می شود اما در کودکان بیشتر است و در خواب کودکان را آزار می دهد. دندان قروچه در کودکان تا سن 10 سالگی از بین می رود اما در بزرگسالان این عارضه از سن 20 الی 40 بروز می دهد و با بالا تر رفتن سن کاهش می یابد. البته لازم است بدانید دندان قروچه می تواند از سن 3 سالگی به وجود بیاید و تا آخر عمر با انسان همراه باشد.

ارتباط دندان قروچه و استرس

پزشکان به طور  کامل تشخیص نداده اند که دندان قروچه به چه علت رخ می دهد. این اختلال اکثر در خواب عمیق رخ می دهد و بیشتر سابقه خانوادگی دارد.

البته نمی توان گفت که استرس، اضطراب، اختلال و کابوس دیدن در خواب شبانگاهی بدون ارتباط با دندان قروچه است بلکه با افزایش استرس دندان قروچه هم افزایش می یابد.

در گذشته بین انگل و دندان قروچه ارتباط مستقیم می گذاشتند اما امروزه مشخص شده است که هیچ ارتباطی به یک دیگر ندارند. برخی پزشکان می گویند با خوردن قرص هایی مثل قرص های ضد افسردگی دندان قروچه افزایش می یابد.

درمان دندان قروچه

اگر علائمی که در بالا ذکر شد را دارید بهتر است به دندان پزشک مراجعه کنید تا زود تر درمان شوید. البته لازم است بدانید در برخی موارد کودکان دندان قروچه را با بالاتر رفتن سن کنار می گذارند و بزرگسالان هم خیلی به طور محمک دندان هایشان را به هم نمی فشارند که باعث آسیب هایی مثل شکستگی و لق شدن دندان بشود.

در برخی موارد پزشکان 2 مورد زیر را برای درمان دندان قروچه پیشنهاد می کنند.

 1. استفاده از گارد و محافظ

پزشکان پیشنهاد می کنند هنگام خواب از گارد دندان یا محافظ استفاده شود این گارد ها معمول به افرادی که ارتودنسی کرده اند بعد از برداشتن براکت ها و ارتودنسی برای برنگشتن دندان ها به جای قبلی می دهند اگر شما این گارد ها را دارید نیازی نیست دوباره آن را تهیه کنید خودتان شب قبل از خواب از آن استفاده کنید تا از خون ریزی، شکستگی، لب پر شدن دندان و حتی لق شدن دندان جلوگیری کنید.

 1. قرص

شما می توانید از قرص های شل کننده عضلات استفاده کنید تا خیلی توان در فشار آوردن به لثه هایتان نداشته بشاید.

 اگر علت این عارضه ناشی از جفت شدن نا مناسب دندان ها ( کوتاه و بلندی دندان ها) شما باشد دندانپزشک آن را تصحیح می کند و دندان هایتان را هم سطح می کند.

بهتر است قبل از خواب هنگام شب به 6 نکته زیر توجه کنید.

 1. نوشیدنی کافئین دار را کنار بگذارید.

 2. آدامس نجوید.

 3. پارچه یا کمپرس آب گرم روی گیجگاهتان بگذارید.

 4. سر و گردنتان را ماساژ دهید.

 5. بالشت را به طوری زیر سرتان بگذارید تا بیشتر گردن و سرتان را پوشش دهد.

قبل از خواب کتاب بخوانید، یوگا کنید یا مدیتیشن کنید تا استرستان کمتر شود

سخن پایانی

بهتر است اگر دندان قروچه می کنید به پزشک مراجعه کنید و از گارد دندان استفاده کنید. اگر کودکتان دندان قروچه می رود جای نگران نیست و با بالاتر رفتن سن از بین می رود اما اگر بزرگسال هستید باید به آن توجه داشته باشید و سعی کنید قبل از خواب حتما ریلکس کنید بعد بخوابید تا دچار شکستگی، لب پر شدن یا لق شدن دندان هایتان نشوید.

شما میتوانید از طریق راه های ارتباطی زیر وقت ویزیت رایگان خود را دریافت نمایید.

آدرس مطب دکتر مرتضی شمی و خانم دکتر یاسمن صادقی

 • شعبه1: رشت، بلوار سمیه، خیابان 142- ساختمان اکباتان طبقه2 واحد9
 • شعبه 2: رشت، سبزه میدان ساختمان ارم طبقه 2دندانپزشکی سیب

013-32123896 📞☎

013-33240438 📞☎

ثبت قرار ملاقات

ایجاد قرار ملاقات