عوارض لمینت دندان

لمینت دندان روش خوبی برای مرتب کردن دندان و زیبا تر کردن لبخند است. اگر دندان های جلویتان مشکلی دارد و باعث کم شدن اعتماد به نفس شما شده است میتوانید آن ها را لمینت کنید. همچنین این روش مزایا و معایب خود را دارد که باید به عوارض لمینت دندان توجه کنید.

شما در این مقاله با عوارض لمینت دندان و مزایای آن آشنا میشوید.

عوارض و معایب لمینت دندان

لمینت دندان عوارض خود را به همراه دارد که با رعایت بهداشت میتوانید از آن ها جلوگیری کنید و طول عمر آن را بالا ببرید.

در ادامه 3 مورد از عوارض لمینت دندان را به شما میگوییم پس با ما همراه باشید.

1-     صدمه دیدن دندان

یکی از عوارض لمینت دندان صدمه دیدن دندان است. برای لمینت کردن دندان ها باید یک لایه نازک از مینا تراشیده شود چرا که در غیر این صورت با اضافه شدن ضخامت لمینت، دندان حجیم می شود. به همین علت دندانی که لمینت شده، مینای نازکتری دارد و دیگر بدون لمینت یا روکش دندان نمیتوان آن را رها کرد. فرایند لمینت کردن برگشت پذیر نیست بنابراین باید با توجه بیشتری تصمیم بگیرید. مینای از دست رفته دیگر رشد نمیکند و برنمیگردد. اگر میخواهید لمینت کنید باید بدانید این درمان زیبایی باید مادام العمر ادامه داشته باشد.

2-     حساسیت دندان

به دلیل تراشیده شدن دندان ممکن است دندانتان به دمای سرد یا گرم حساس شود اگر تا به حال دندانتان را جرم گیری کرده باشید تجربه این نوع حساسیت را دارید. با این حال این وضعیت معمولا گذرا است و پس از مدتی برطرف می شود. در برخی افراد هم اصلا چنین چیزی تجربه نمی شود. کسانی که مینای دندانشان نازک است پیش از لمینت کردن بهتر است معایب و مزایای آن را از دندانپزشک بپرسند.

3-     تغییر رنگ لمینت

یکی از مشکلات و عوارض لمینت، تغییر رنگ و لکه است. لمینت سرامیکی در مقابل تغییر رنگ مقاومت بیشتری دارد اما باز هم در صورتی که نکات گفته شده مانند مسواک زدن و محدود کردن مصرف خوراکی های پر رنگدانه را رعایت نکنید، ممکن است لمینت تان دچار لکه شود.

مزایای لمینت دندان

1-     طبیعی به نظر رسیدن

ونیرهای پرسلین، ظاهری کاملا طبیعی دارند. خاصیت بازتاب نور سرامیک موجب می شود ونیر لمینت خصوصیاتی شبیه مینای دندان داشته باشد. چون لمینیت سرامیکی از یک لایه نازک ساخته می‌شود؛ بسیار شفاف و روی دندانهای طبیعی غیر قابل تشخیص است.

2-     طول عمر بیشتر

در شرایط عادی اگر شما بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید و از مسواک مخصوص لمینت دندان استفاده کنید عمر لمینت دندان شما بالای 15 سال است. در غیر این صورت هم دندان های شما تغییر رنگ میدهد و هم زود تر از بین میرود.

3-     انعطاف پذیر بودن

از دیگر مزایا لمینت دندان این است که رنگ ونیر پرسلین به گونه ای انتخاب میشود که دقیقاً مشابه با دندان های طبیعی خود فرد باشد. در بیشتر موارد نیازی نیست که تمام دندان‌های خود را برای داشتن لبخندی هالیوودی با ونیر دندانی بپوشانید .فقط کافی است چند دندان جلو را که هنگام خندیدن بیشتر جلب توجه می‌کنند با لمینیت سرامیکی اصلاح کنید.

4-     کم تهاجمی تر بودن نسبت به تاج دندان

برای نصب تاج دندان باید دور تا دور دندان را تراشید تا فضای کافی برای وارد کردن تاج دندان فراهم شود. در صورتی که برای نصب ونیر پرسلین فقط باید سطح روی دندان ها را از یک جهت تراشید به همین علت نه تنها کم تهاجمی تر است بلکه پیوند بسیار قوی تری با مینای دندان نسبت به تاج دندان برقرار می کند.

لمینت دندان برای چه افرادی مناسب است؟

کسانی که مینای دندانشان نازک است یا از بین رفته است.

کسانی که دندانشان پرکردگی بزرگ دارد.

کسانی که دندان قروچه شدید دارند.

دندانهایی که ترک خوردگی بزرگی دارند و ساختارشان ضعیف شده است (برای این موارد روکش کردن بهتر است.)

 

📌بیشتر بخوانید:  پر کردن دندان

مواردی که قبل از لمینت دندان باید به آن توجه کنید.

یادتان باشد سلامت دندانهای دیگر بر سلامت دندانهای جلو تاثیر می گذارد. پیش از لمینت کردن حتما وضعیت همه دندانها را بررسی کنید و اگر پوسیدگی دارند ترمیم کنید.

پیش از لمینت کردن مطمئن شوید وضعیت بایت (تماس دندانها با یکدیگر در هنگام بسته بودن فکها) مناسب باشد. اگر بایت اشکال داشته باشد باعث می شود عمر لمینت کوتاه شود و احتمال لب پر شدن و ترک خوردن آن بیشتر است.

شکل و رنگ لمینت را مطابق با طرح و تقارن صورت خود انتخاب کنید. دقت کنید شکل لمینت ها با زنانگی یا مردانگی تان تناسب داشته باشد و مصنوعی به نظر نرسد.

سخن پایان

متخصص لثه در رشت

لمینت دندان یکی از گزینه های بسیار خوبی است که شما بتوانید به راحتی و با اعتماد به نفس بیشتری بخندید. و اگر دندان های نا مرتب و شکسته ای دارید با لمینت دندان آن ها را برطرف کنید.

یکی از نکات بسیار مهم در لمینت دندان رعایت بهداشت دهان و دندان است و باید قبل از انجام لمینت دندان به پزشک مراجعه کرده و تمام پوسیدگی ها را بر طرف کنید.

  • مطب ۱: رشت، گلسار

 استان گیلان، رشت، بلوار سمیه، خیابان ۱۴۲، ساختمان اکباتان، طبقه ۲، واحد ۹

تلفن تماس:  01332123896

  • مطب ۲: استان گیلان، رشت، سبزه میدان، ساختمان ارم طبقه ۲، دندانپزشکی سیب

 استان گیلان، رشت، سبزه میدان، ساختمان ارم، طبقه۲، دندانپزشکی سیب

تلفن تماس:   ۰۱۳۳۳۲۴۰۴۳۸

 

ثبت قرار ملاقات

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]