لاغری بعد از ارتودنسی

یکی از دغدغه های افرادی که درمان راتودنسی را جلو میبرند لاغری بعد از ارتودنسی است.

در طول ارتودنسی به علت وجود براکت و دستگاه های ارتودنسی نوع رژیم غذایی تغییر می کند این تغییر در خیلی از افراد باعث لاغری و کاهش وزن می شود. افراد به علت درد در ناحیه فک و دهان و ناتوانی در خوردن غذا و سخت تر شدن رژیم غذایی ممکن است صورتشان لاغر شود.

شما در این مقاله با لاغری بعد از ارتودنسی و لاغری صورت در زمان ارتودنسی آشنا میشوید.

متخصص لثه در رشت

شما فقط بر روی دندان ها بریس قرار می دهید؛ اما این بریس ها می تواند ظاهر صورت شما را به راحتی تغییر دهد. بین دندان ها و ساختارهای صورت رابطه تنگاتنگی وجود دارد. هنگامی که بریس ها به دندان ها فشار می آورند، استخوان هایی که دندان ها را نگه می دارند، ساختار خود را تغییر می دهند و از موقعیت اصلی خود به موقعیت جدید منتقل می شوند. دندان ها نیز به موقعیت جدیدی تغییر مکان می دهند. با تغییر دندان و استخوان فک، تغییراتی در صورت و ظاهر کلی شما ایجاد می شود. یکی از این تغیرات میتواند لاغری صورت باشد.

بریس ها همانطور که فکر می کنید نه صورت شما را بلندتر و نه لاغر می کنند. حتی اگر کمی بلندتر یا لاغرتر شود، اما متناسب با ظاهر خود عالی به نظر می رسید. در حقیقت، بریس یا درمان ارتودنسی می تواند به اصلاح صورت لاغر یا بلند کمک کند. صورت بلند تر وضعیتی است که فک پایین شما از فک بالا برجسته یا گام به جلو دارد.

ارتودنسی و لاغری صورت

در جلسات اول ارتودنسی رعایت در مصرف موادغذایی امری ضروری است تا فرد به سیستم غذایی جدید در حین درمان ارتودنسی نیز عادت کند. بیمار زمان کوتاهی را همراه با کم غذا بودن و کاهش وزن نیز تجربه میکند اما بعد از مدت زمان کوتاهی فرد به دوره ی غذا خوردن خود در استفاه از موادغذایی جدید نیز عادت میکند و وزن بیمار موردنظر نیز به حالت قبل بر میگردد.

بعضی افراد به علت لاغری صورت نگران انجام ارتودنسی نیز میباشند. لازم به ذکر است که بدانید لاغری صورت و کاهش وزن در حین درمان ارتودنسی نیز موقت میباشد و به  حالت عادی قبل نیز بر می گردد. در حین درمان ارتودنسی، ارتودنسی باعث می شود که دندانهای فرد به حرکت در آید و در این صورت امکان تغییرات ظاهری در ساپورت لب و گونه ها نیز پدید می آید.

شما میتوانید با توجه به توصیه های ارتودنتیست خود و رعایت رژیم غذایی مناسب از لاغری بعد از ارتودنسی تا حد زیادی جلوگیری کنید در غیر این صورت ممکن است مراحل ارتودنسی شما به خوبی جلو نرود و شما با برگشت دندان بعد از ارتودنسی مواجه شوید.

از آنجایی که در طول مدت درمان ارتودنسی نمی توان از مواد غذایی سفت استفاده نمود، می توان لیست تغذیه جایگزین تهیه کرد تا از لاغری پس از ارتودنسی جلوگیری به عمل آورده شود.

بعضی افراد از درمان ارتودنسی انتظارات زیادی دارند از جمله تغییر فرم صورت نیز از تاثیرات ارتودنسی می باشد و در زمان نصب بریس ها بر روی دندان نیز باید توجه داشت و تغییرات عمده ایی که می توان به آن اشاره کرد این است که جابجایى دندان ها و تغییر بافت نرم یک سوم انتهایى صورت (حد فاصل بینى و چانه) مى باشد؛ ازین رو از یک ارتودنسى دندان نبایستى بیش از توانایى آن انتظار داشت.

به عنوان مثال به جای استفاده از میوه جات سفت از مرکبات آبدار و آب میوه ها استفاده نمایید.

به جای استفاده از آجیل ها برای تقویت قوا، از کره بادام زمینی و مانند آن استفاده کنید.

سبزیجات را به صورت خرد شده و یا پوره استفاده کنید تا در هنگام جویدن احساس ناراحتی نکنید

 

📌بیشتر بخوانید:  مدت زمان درمان ارتودنسی

چکیده مطالب

شما در این مقاله با دلایل لاغری بعد از ارتودنسی خصوصا صورت روبه رو شدید. تویه ما به شما این است که رژیم غذایی خوبی را جلو ببرید تا با لاغری کمتری مواجه باشید.

برای مراجعه و داشتن وقت مشاوره رایگان در زمینه ارتودنسی در رشت میتوانید با پزشکان ما از طریق راه های ارتباطی زیر در ارتباط باشید.

آدرس مطب:

استان گیلان، رشت،بلوار سمیه، خیابان 142-ساختمان اکباتان طبقه2 واحد9

استان گیلان،رشت،سبزه میدان ساختمان ارم طبقه 2دندانپزشکی سیب

013-32123896 | 013-33240438