مدت زمان درمان ارتودنسی

مدت زمان درمان ارتودنسی بسته به مواردی همچون سن، میزان پیچیدگی دندان ها و فک ها و مراجعه منظم به مطب دندان پزشک است.

شما با مطالعه این مقاله به سوال های خود از جمله طول درمان ارتودنسی و مدت زمان ارتودنسی بزرگسالان جواب میدهید.

متخصص لثه در رشت

طول درمان ارتودنسی

معمولا این درمان حداقل 24 ماه زمان میبرد، اما برخی از افراد مخصوصا کودکان ممکن است در مدت زمان کمتری به نتیجه مطلوب خود دست پیدا کنند و برخی افراد ممکن است تا بیش از 3 سال نیاز به درمان ارتودنسی داشته باشند.

عوامل مختلفی بر روی طول درمان ارتودنسی اثرگذار است. عواملی مثل:

سن:

اگر ارتودنسی دندان در سنین کودکی انجام شود، سریع تر از زمان بزرگسالی به نتیجه خواهد رسید، زیرا رشد فک در کودکان به اتمام نرسیده و دستگاه ها و ابزار های ارتودنسی قادر به تغییر موقعیت فک و دندان ها و بهبود سلامت دهان و دندان و همچنین زیبایی آن ها می باشند. با وجود این که سن مناسب ارتودنسی در کودکی است، اما به معنای این نیست که اگر بزرگسالان قصد انجام ارتودنسی را داشته باشند، حتما باید بیش از دو سال به طول درمان فکر کنند، چراکه عوامل بسیار دیگری بر این مدت زمان تاثیر گذار می باشند.

نوع درمان:

درمان ارتودنسی دارای روش ها و انواع بسیاری بوده که هر کدام از آن ها دارای دستگاه ها و مدت زمان درمان متفاوتی هستند. متخصص ارتودنسی دارای مهارت، با انتخاب بهترین روش درمانی، حدود طول درمان را برای بیمار شرح خواهد داد. با توجه به اینکه شدت ناهنجاری بیمار چقدر است، براکت های فلزی مدت زمان بیشتری از پلاک های ارتودنسی متحرک نیاز دارند.

سرعت حرکت درمان:

باید بدانید که دندان های افراد سرعت حرکت متفاوتی از یکدیگر دارند. گاهی اوقات دندان برخی از بزرگسالان نیز دارای سرعت بالایی برای تغییر موقعیت و جا به جایی می باشد. البته این مورد نیز وجود دارد که در اغلب موارد، دندان ها بر اساس لرزش و فرکانس برخی از ابزارات ارتودنسی تغییر می کنند. در واقع این دستگاه ها تا حدود 50 درصد سبب کاهش مدت زمان درمان خواهند شد.

📌بیشتر بخوانید:  ۶روش درمان خانگی آفت و زخم دهان

رعایت بهداشت:

در صورتی که بهداشت دهان و دندان به درستی انجام نشود، در حین درمان احتمال خرابی دندان ها و عفونت لثه وجود داشته که در نهایت می تواند سبب افزایش طول درمان ارتودنسی شود.

بیمار باید در تمام دوران درمان خود دستورالعمل ها و توصیه های متخصص ارتودنسی خود را به درستی انجام دهد. تمام این دستورات که شامل مواردی مانند بهداشت دهان و دندان، همکاری بیمار برای استفاده از ریتینر و یا دیگر دستگاه های ارتودنسی در حین درمان و مراجعات منظم به مطب ارتودنسی دارد، تاثیر زیادی بر طول درمان ارتودنسی دارند.

مصرف برخی داروها:

با توجه به بررسی های انجام شده، برخی از دارو ها مانند ایبوپروفن، استامینوفن و استروژن و یا آسپرین، در صورتی که در حد زیادی مصرف شوند،‌ ممکن است روند درمان ارتودنسی را طولانی تر کنند، زیرا تاثیراتی بر کاهش حرکت دندان ها دارند. بر عکس موارد بیان شده، برخی دیگر از دارو ها مانند دارو های تیروئیدی و یا ویتامین D با تسریع حرکت دندان ها، سبب افزایش طول درمان ارتودنسی می شوند. این نکته حائز اهمیت است که اگر دارو های خاصی مصرف می کنید، قبل از شروع درمان، متخصص ارتودنسی خود را در جریان قرار دهید.

مدت زمان ارتودنسی بزرگسالان:

ارتودنسی کودکان دوره درمانی کوتاه تری نسبت به ارتودنسی بزرگسالان دارد. همانطور که می دانید سن یکی از موارد مهمی است که در طول درمان ارتودنسی تاثیر به سزایی دارد. در سنین کودکی و قبل از بلوغ، رشد استخوان فک همچنان ادامه داشته و متخصص ارتودنسی به راحتی می تواند موقعیت فکین را به کمک دستگاه های ارتودنسی تغییر دهد. همچنین دندان ها در این سن سریع تر حرکت کرده و سمت جایگاه درست خود تغییر موقعیت می دهند. اما در سنین بزرگسالی رشد استخوان فک تمام شده است و تنها جراحی فک می تواند همراه با ارتودنسی به درمان ناهنجاری ها بپردازد که همین موضوع روند درمان را طولانی تر خواهد کرد.

📌بیشتر بخوانید:  بعد از ارتودنسی چه بخوریم؟

لازم به ذکر است اگر ارتودنتیست دارای تخصص و مهارت کافی و لازم باشد، می تواند تاثیر مستقیمی بر طول درمان ارتودنسی داشته باشد.

همچنین استفاده از کش های ارتودنسی می توانند سبب سریع تر حرکت کردن دندان ها شوند. اگر ارتودنتیست به بیمار توصیه کرده باشد تا از کش ارتودنسی استفاده داشته باشد، بیمار باید مطابق با تمام دستورالعمل های ارتودنتیست متخصص و همچنین با توجه به ساعت های بیان شده، از کش های ارتودنسی استفاده داشته باشد.

یکی از نکات اصلی در ارتودنسی گزاشتن ارتودنسی به طور کامل و استفاده از نگه دارنده ها بعد از ارتودنسی به طور کامل است زیرا اگر براکت ها را بردارید و یا از نگه دارنده ها کامل استفاده نکنید امکان برگشت دندان بعد از ارتودنسی بسیار است.

اگر در ابتدای درمان لازم باشد تا یک و یا چند دندان کشیده شوند، طول درمان ارتودنسی کاهش پیدا خواهد کرد.

ختم کلام:

طول درمان ارتودنسی هم مانند دیگر درمان ها هرچه سریع تر پیش برود افراد راحت تر و بیشتر مطلوبشان است. شما میتوانید تاثیر مستقیم بر روی مدت زمان درمان ارتودنسی خود بگذارید. پس خود را هرگز فراموش نکنید.

فوق تخصص لثه در رشت

شما میتوانید از طریق راه های ارتباطی زیر وقت ویزیت رایگان خود را دریافت نمایید.

آدرس مطب:

استان گیلان، رشت،بلوار سمیه، خیابان 142-ساختمان اکباتان طبقه2 واحد9

استان گیلان،رشت،سبزه میدان ساختمان ارم طبقه 2دندانپزشکی سیب

01332123896 📞☎

01333240438 📞☎