اگر یک یا چند دندان خودرا از دست داده اید، روش های مختلفی برای جایگزین کردن آن وجود دارد که پرکاربرد ترین آنها بریج، دندان های مصنوعی و ایمپلنت است اگر بخواهیم این روش هارا با یکدیگر مقایسه کنیم قطعا ایمپلنت دندان بهترین روش است اما قبل از هر اقدامی لازم است با مزایا و معایب ایمپلنت دندان آشنا شوید و در رابطه با درمان خود بهترین روش ممکن را انتخاب کنید.

مزایا و معایب ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان به دلیل ظاهر طبیعی و زیبایی که دارد در نهایت می تواند زیبایی لبخند شما را بالا ببرد و اعتماد به نفس را نیز دوچندان کند زیرا لبخند زیبا یکی از تاثیرگذارترین اجزای چهره است که در نگاه اول نیز توجه جلب میکند. استفاده از دندان مصنوعی در مقایسه با ایمپلنت دندان امکان تجمع باکتری ها در دهان را افزایش می دهد که در ایمپلنت اینگونه نیست و با رعایت برخی نکات و موارد می توانید از بروز خطرات و پوسیدگی های دندان پیشگیری کنید.

۵ مورد از مزایا ایمپلنت دندان چیست؟

ابتدا در رابطه با مزایای ایمپلنت دندان و سپس برخی از معایب آن را نیز بررسی می کنیم. هرچند با توجه به مزیت های بسیار زیادی که دارد قطعا معایب آن تاثیر چندانی نخواهد داشت اما با بررسی تمام جزئیات می توانید انتخاب بهتر و مطمعنی داشته باشید.

 ۱-داشتن ماندگاری بالا

 بالابودن ماندگاری ایمپلنت دندان یکی از بزرگترین و مهمترین مزایااست به طوری که یک نوع درمان دائمی محسوب میشود، گرفردی بتواند به طور صحیح به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت بدهد به طول عمر ایمپلنت ها کمک خواهد کرد و عمر ایمپلنت هایتان را تا ۲۵سال میتوان بالابرد.

2-داشتن عملکردمشابه با دندان های طبیعی

ایمپلنت های دندانی با ظرافت بالایی مشابه دندان های طبیعی ساخته می شوند و به همین دلیل عملکرد آن نیز مشابه دندلن طبیعی است و می تواند احتمال مشکلات گوارشی ناشی از جویدن غذا یا وجود اشکال در صحبت کردن را به حداقل برساند.بنابراین برای اطمینان کافیست از افرادی که درمان ایمپلنت را انجام داده اند در رابطه با عملکرد و تاثیر آن در صحبت کردن و همچنین جویدن غذا مطمعن شوید هرچند که با مشاهده تصاویر قبل و بعد بیماران در صفحه ایمپلنت دندان در رشت می تواند از زیبایی و نتیجه کار نیز مطمعن شوید.

نمونه های ایمپلنت توسط آقای دکتر مرتضی شمس متخصص ایمپلنت در رشت:

عکس قبل و بعد از ایمپلنت دندان در رشت

تصویر قبل و بعد از ایمپلنت دندان در رشت

برای مشاهده نمونه های بیشتر ایمپلنت دندان توسط آقای دکتر می توانید به صفحه ایمپلنت دندان در رشت مراجعه کنید و همچنین برای تماس و استعلام قیمت با شماره های مطب تماس بگیرید.

📌بیشتر بخوانید:  ایمپلنت دندان بهتر است یا روکش

3-کمک کردن به جلو گیری از تحلیل رفتن استخوان ها

از مزیت های بسیار مهم ایمپلنت دندان یک مانع قدرتمند برای جلوگیری از بروز تحلیل استخوان فک میباشد زیرا در زمانی که دندان ازدست میرود استخوان های اطراف آن فعالیتی برای نگه داری از دندان را ندارند پس به مرورزمان توده استخوانی را از دست میدهد که به اصطلاح دیگر استخوان فک تحلیل میرود،این عارضه بسیار مهم میباشد وباعث میشود به مرور زمان کل فک ضعیف شودو استخوان فک تحلیل برود که سبب بیماری پاتولوژیک میشود.

4-ایجاد مانع برای کم شدن دندان های مجاور

 زمانی که جای خالی در دندان هایتان وجود داشته باشد دندان های دیگرتان شروع به حرکت میکنند و باعث ایجاد بی نظمی در دندان هایتان میشوند ایمپلنت با پرکردن جای خالی دندان این فواصل را از بین میبرد وعنوان حامی را برای دندان های مجاور به حساب میاید تا موقیعت آن ها منظم باشد

5-کمک کردن به متقارن ماندن صورت

 احتمال دارد با تحلیل رفتن استخوان فک تقارن صورت دچار مشکل شود اما روش ایمپلنت دندان به بازسازی و متقارن کردن فک شما کمک خواهد کرد.

معایب ایمپلنت دندان

باوجود آنکه مزایای ایمپلنت دندان را  شرح دادیم اما مواردی را میتوان جز معایب ایمپلنت دندان قرار داد .

۱-هزینه بالا

 با انکه که گران بودن و بالا بودن هزینه ایمپلنت دندان یکی از معایب آن به حساب می‌آید باید گفت با توجه به تمام مزیت هایی که دارد همچنین دائمی بودن آن می‌توان گفت مقرون به صرفه است چرا که اگر از بریج یا کاشت دندان استفاده کرده باشید احتمال آنکه در فواصل زمانی کوتاه مدت نیاز به تعویض داشته باشید بالا است و باعث میشود هزینه مجدد برای انجام تعویض پرداخت کنید.

اکثر مردم هزینه درمان ایمپلنت را بالا می دانند که یک عامل مهم برای صرف‌نظر کردن از انجام ایمپلنت می باشد، اما اگر همه این جوانب را در نظر بگیرید و با هزینه روش های دیگر جایگزین کردن دندان مقایسه کنیم به راحتی متوجه می شویم که این هزینه ها در نهایت به ما برمیگردد و قطعا هزینه ایمپلنت در برابر فواید آن بسیار مقرون به صرفه است.

 2-امکان نیاز به بیش از یک بار جراحی

کاشت ایمپلنت نیاز به تراکم استخوان کافی دارد اگر که فک شما تراکم استخوان مورد نیاز را نداشته باشد باید از جراحی لیفت سینوس و یا پیوند استخوان برای جبران کردن این کمبودها انجام دهید.

 3- دوران بهبود طولانی مدت

یکی از مواردی که جزو معایب ایمپلنت به شمار می آید داشتن دوران بهبود طولانی مدت که معمولاً بستگی به شرایط و موقعیت بیمار دارد به مدت ۳ تا ۶ ماه زمان بهبودطول میکشد تا استخوان فک به پایه ایمپلنت جوش بخورد البته اگر آن را پس نزند که جراحی مجدد باید انجام شود.

📌بیشتر بخوانید:  بعد از عصب‌کشی دندان چه قرصی بخوریم؟

از دیگر معایب ایمپلنت دندان میتوان گفت:

-اگر درسال های اولیه از دست دادن دندان های تان هیچ کاشتی صورت نگرفته است ۲۵٪از حجم استخوان لثه شما از دست رفته و آنکه در صورتی که بعد ها کاشتی انجام ندهید ادامه دار خواهد بود لازم به ذکراست که پروتز های دندانی به سریع تر شدن ازدست دادن حجم استخوان کمک میکند.

دو دسته از عوارض ایمپلنت 

-دسته اول عوارضی که  بعد از انجام جراحی درروز های اول بروز میکنند که چندان خطر ناک نیستند و بعد مدت کوتاهی رفع می‌شوند.

 -دسته دوم مدت طولانی بعد از انجام جراحی و کاشت ایمپلنت رخ میدهد که درصورت بروز خطرات شدید باید به پزشک مراجعه کرد.

 این معایب عوارض های بعد از انجام ایمپلنت است که عفونت ایمپلنت یکی از انهاست که دراکثر بیمار ها  به دلیل مراقبت نادرست ازایمپلنت و یا عوارض بعد از جراحی رخ میدهد.

سوالات متداول مزایا و معایب ایمپلنت

ایا ایمپلنت در گفتار تاثیری می‌گذارد ؟

  • خیر، زیرا ایمپلنت به استخوان فک جوش میخورد مانند دندان طبیعی حرکت و لغزشی ندارد به همین دلیل تاثیری ایجاد نمیکند.

ایا ایمپلنت در خوردن غذا مشکلی ایجاد نمیکند؟

  • خیر، زیرا پایه ایمپلنت به استخوان فک جوش خورده و مانند دندان طبیعی عمل میکند همچنین میتوان به راحتی غذا راجوید.

ایا پوسیدگی جزئی ازمعایب ایمپلنت است؟

  • خیر، زیرا ایمپلنت دندان خود نمیتواند به دلیل جنس تیتانیومی که دارد پوسیده شود زیرا از مقاومت بالایی برخوردار است.

آیا ایمپلنت انتخاب خوبی برای جایگزین دندان است؟

  • میتوان گفت امروزه یکی از پیشرفته ترین و بهترین روش برای رهایی از این عارضه ایمپلنت دندان است ایمپلنت جنسی از تیتانیوم دارد، که سازگاری بالایی با بدن انسان دارد.

اگر که تصمیم گیری برایتان سخت است و نمیتوانید به راحتی تصمیم خودتان را بگیرید با شناختن مزایا و معایت ایمپلنت دندان و مشاوره با دکتر مرتضی شمس به شما کمک خواهیم کرد که انتخاب درستی داشته باشید.

سخن پایانی

با توجه به انکه مطالبی که در خصوص مزایا و معایب ایمپلنت دندان شرح داده ایم اگر قصد انجام این کار را دارید حتما به تمام امور اگاه شوید و برای کاشت ایمپلنت توجه ویژه ای داشته باشید همچنین به یک پزشک ماهرو متخصص مراجعه کنید تااز سلامت دندان هایتان مطمئن باشید.