پر کردن دندان

پر کردن یکی از رایج ترین شیوه ها برای جلوگیری از پوسیدگی بیشتر دندان ها است. اگر برای رفع پوسیدگی دندان هایتان به پزشک مراجعه کنید حتما به شما می گوید در صورت میاز باید عصب کشی انجام دهید و سپس آن را پر کنید تا قدرت و عملکرد دندان هایتان مثل قبل شود. پر کردن دندان برای رفع شکستگی ها، پوسیدگی ها و لب پر شدگی ها انجام می شود.

انواع مختلف پر کردن دندان

پر کردن دندان انواع مختلفی دارد که 3 مورد رایج آن را با هم بررسی می کنیم.

1.      آمالگام

آمالگام یکی از رایج ترین شیوه ها برای پر کردن دندان است که اغلب برای دندان های عقب که خیلی در معرض دید نیست و فشار بیشتری به آن ها وارد می شود استفاده می کنند. آمالگام از جنس فلز است اگر شما به فلز حساسیت دارید بهتر است از این مواد برای پر ردن استفاده نکنید همچنین آمالگام ماندگاری بالاتری نسبت به دیگر روش ها دارد.

1.      کامپوزیت

کامپوزیت یکی دیگر از مواد ها برای پر کردن دندان است که رنگ سفید دارد  برای پر کردن دندان های جلویی که بیشتر دیده می شوند استفاده می کنند. کامپوزیت نسبت به آمالگام مقاومت ندارد و نازک تر است.

2.      سرامیک

سرامیک یکی از بهترین روش ها برای پر کردن دندان های جلویی است که هزینه بالاتری نسبت به دیگر مواد ها دارد رنگ آن کاملا سفید است و می تواند دندان های شما را مثل قبل نشان دهد. البته طول عمر آن 5 سال است و از آمالگام مقاومت کمتری دارد.

آیا پر کردن دندان خطرناک است

پر کردن دندان به صورت اجباری است شما اگر دندانتان پوسیده شده باشد و آن را عصب کشی کنید حتما باید آن را پر کنید. این پر کردن دندان عوارض خود را دارد که با هم بررسی می کنیم.

متخصص لثه در رشت

10 عوارض پر کردن دندان

 1. اگر 8 دندان پر کرده با آمالگام داخل دهانتان داشته باشید برای بدن مضر است چون آمالگام حاوی جیوه می باشد.

 2. احتمال زخمی شدن دهان هنگام پر کردن وجود دارد.

 3. دندان پر شده تا مدتی به سرما و گرما حساس است.

 4. رنگ تیره آمالگام خوشایند افراد نیست.

 5. کودکان زیر 6 سال نمی توانند دندان هایشان را پر کنند و محدودی سنی دارند.

 6. تراشیدن بیشتر حجم دندان برای آمالگام اصلا مطلووب نیست.

 7. کامپوزیت و سرامیک عمر کوتاه تر و مقاومت کمی دارند.

 8. ممکن است گاز گرفتگی دهانتان بیشتر شود.

 9. احتمال آسیب به دندان های دیگر وجود دارد.

 10. گسترش حفره اطراف پر کردگی دندان.

ماندگاری پر کردن دندان

ماندگاری دندان پر شده به موادی که برای پر کردن استفاده کرده اید و عوامل دیگری مثل رعایت کردن بهداشت و دید ابزاری نداشتن نسبت به دندان برای شکستن هسته ها بستگی دارد. همان طور که در بالا هم ذکر شد آمالگام بیشتری ماندگاری و طول عمر را دارد.

3 مورد زیر رایج ترین دلیل ها برای از بین رفتن مواد پر شده است.

1.      ماده پر شده از بین می رود

این اتفاق در طولانی مدت و گزشت زمان اتفاق می افتد. هنگامی که ماده پر شده دندان از بین برود دوباره عصب دندان هشدار می دهد و دندان درد می گیرد.

2.      ماده پر شده ترک می خورد

این مورد را خیلی نمی توان فهمید مگر در صورتی که مواد پر شده از طلا باشد و ترک آن مشخص باشد. البته در برخی موارد دندان به سرما و گرما حساسیت پیدا می کند که به ترمیم احتیاج دارد.

3.      پخش شدن ماده در دهان

هر نوع ماده ای برای پر کردن به جز طلا می تواند در دهان پخش شود. برخی مواقع هنگام غذا خوردن و یا نوشیدن این موادد را زیر زبانتان حس می کنید که بهتر است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

به طور کلی بیشترین ماندگاری مواد پر شده دندان برای طلا است که بین 15 تا 30 سال ماندگاری دارد. سپس بیشترین ماندگاری برای آمالگام است که بعد از 10 الی 15 سال به ترمیم یا تعویض احتیاج دارد. کمترین ماندگاری هم برای رزین های سرامیک و کامپوزیت است که 5 تا 7 سال ماندگاری دارد.

سخن پایانی

پر کردن دندان یکی از مواردی مواردی است که در صورت نیاز حتما باید انجام شود و اگر شما بیشتر از 8 دندان پر شده با آمالگام در دهانتان داشته باشید خطرناک است به علت جیوه موجو در آن برای کمتر کردن ضرر این ماده برای بدنتان بهتر است دهان شویه را جدی بگیرید.

فوق تخصص لثه در رشت

شما میتوانید از طریق راه های ارتباطی زیر وقت ویزیت رایگان خود را دریافت نمایید.

آدرس مطب دکتر مرتضی شمی و خانم دکتر یاسمن صادقی

 • شعبه1: رشت، بلوار سمیه، خیابان 142- ساختمان اکباتان طبقه2 واحد9
 • شعبه 2: رشت، سبزه میدان ساختمان ارم طبقه 2دندانپزشکی سیب

013-32123896 📞☎

013-33240438 📞☎

ثبت قرار ملاقات

📌بیشتر بخوانید:  برگشت ارتودنسی دندان بعد از ارتودنسی