تفاوت بریج با ایمپلنت

    طول عمر: بریج ها به طور متوسط ​​10 سال دوام می آورند، در حالی که ایمپلنت های دندانی در صورتی که به درستی از آنها مراقبت شود می توانند یک عمر دوام بیاورند.

    زمان درمان: بریج دائمی تنها دو هفته پس از عمل اولیه جایگزین بریج موقت می شود. از سوی دیگر، ایمپلنت‌ها از فلز تیتانیوم ساخته شده‌اند که با استخوان فک جوش می‌خورد.

    نگهداری استخوان: از دست دادن استخوان ممکن است هم با از دست دادن دندان و هم با بریج رخ دهد. ایمپلنت تنها نوع درمان ترمیمی است که می تواند از زوال استخوان فک جلوگیری کند.

بهداشت: رعایت بهداشت دهان و دندان هم در مورد بریج و هم برای ایمپلنت اهمیت دارد. برای جلوگیری از ایجاد پلاک باید مراقبت های ویژه ای در مورد پروتزهای متحرک و بریج ها انجام شود. ایمپلنت ها همچنین نیاز به مراقبت های ویژه و معاینات دندانپزشکی در ماه های بعد از کاشت دارند.

    استحکام و ماندگاری: انواع خاصی از بریج های دندانی پایدارتر از سایرین هستند. با این حال، از آنجا که بریج ها یک راه حل دائمی نیستند، ثبات کامل را تضمین نمی‌کنند. ایمپلنت های دندانی بسیار پایدار هستند و هرگز از جای خود جابجا نمی‌شوند.

 

تفاوت بریج و روکش

روکش‌ها رویه‌های دندان مصنوعی هستند که دندان‌های ضعیف شده در اثر پوسیدگی یا شکستگی دندان‌ها را می‌پوشانند  و به‌طور سفارشی شبیه دندان‌های طبیعی شما ساخته می‌شوند.

در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا دندانپزشک شما روکش دندان را توصیه می کند:

 • برای ترمیم دندان شکسته یا جلوگیری از شکستگی دندانی که قبلا ضعیف شده است
 • برای کمک به اتصال یک بریج
 • برای پوشاندن ایمپلنت دندان یا دندانی که کانال ریشه داشته است
 • برای پوشاندن دندان تغییر رنگ داده یا بد شکل شده

یک روکش تمام یا قسمت بیشتری ازدندان آسیب دیده را می پوشاند و یک بریج به دو یا چند تاج دندان متصل می شود تا فضای دندان از دست رفته را پر کند.

روکش یک قطعه نازک به رنگ دندان است که روی دندان گذاشته شده است.

روکش می تواند ظاهر دندان های لکه دار یا بد شکل را بهبود بخشد و فضاهای کوچک یا شکاف بین دندان ها را پر کند.

بریج های دندانی

 • شامل هر دو گزینه درمان زیبایی و ترمیمی دندان هستند
 • اغلب برای جایگزینی چندین دندان از دست رفته استفاده می شود
 • شامل سه یا چند تاج متصل به یکدیگر است
 •  می توان با روکش یا ایمپلنت دندان نصب کرد
📌بیشتر بخوانید:  لمینت دندان متحرک چیست

روکش های دندان

 • در درجه اول یک روش زیبایی هستند
 • یک   پوشش نازک از چینی سفید و درخشان است که برای پوشاندن سطح دندان استفاده می شود.
 •  برخلاف بریج‌ها و ایمپلنت‌ها، روکش‌ها عمدتاً روشی برای زیبایی دندان هستند و کمتر برای مشکلات سلامت دندان استفاده می‌شوند، اما می تواند ترمیم کننده باشد.

 

انواع بریج دندان

برای پر کردن فضای خالی ناشی از یک یا چند دندان از دست رفته استفاده می شود. بریج دندانی با استفاده از روکش یا زايده برای نگه داشتن پونتیک در جای خود، فاصله بین دندان ها را پر می کند. سه نوع بریج دندان وجود دارد:

بریج دندانی سنتی: رایج ترین بریج مورد استفاده، بریج سنتی از دو تاج دندانی و تا سه پانتیک تشکیل شده است. روکش‌های دندانی به دو دندان سالم در دو طرف شکاف که در آن پانتیک‌ها آویزان هستند، متصل می‌شوند.

بریج معلق: این گزینه فقط از یک روکش دندان و حداکثر سه پونتیک تشکیل شده است. بریج معلق زمانی ضروری است که یک دندان همسایه قبلاً تاج داشته باشد، بیمار فقط یک دندان در کنار دندان از دست رفته داشته باشد، یا زمانی که از نظر زیبایی بیشتر مفید باشد.

بریج بر پایه ایمپلنت: به جای استفاده از دندان های سالم برای تکیه گاه بریج، ایمپلنت های دندانی آن را در جای خود ثابت می کنند. این بادوام ترین و با ثبات ترین گزینه بریج دندانی است.

 

مزایای بریج دندانی

در اینجا مزایای انتخاب بریج دندان نسبت به پروتز یا ایمپلنت دندان آورده شده است:

 

 • بریج دندان نیازی به جراحی ندارد. تا زمانی که یک بریج با ایمپلنت قرار داده نشده باشد، برای دستیابی به لبخند ترمیم شده نیازی به جراحی نخواهید داشت. انتخاب هر یک از بریج ها روش‌های سرپایی سریع و ساده‌ای هستند که می‌توانند در یک جلسه کامل شوند و نیازی به دوره طولانی درمان ندارند.
 • بریج ها مقرون به صرفه تر از ایمپلنت هستند. هزینه گزینه ای است که اکثر مردم در مورد ترمیم دندان در نظر می گیرند. بریج های دندانی به طور قابل توجهی هزینه کمتری دارند زیرا به جراحی یا دقت زیادی مانند ایمپلنت دندان نیاز ندارند.
 • بریج دندان ایمن تر از پروتز است. بیماران دارای پروتز اغلب از حرکت یا افتادن دندان مصنوعی خود در حین غذا خوردن یا صحبت کردن شکایت دارند. بریج های دندانی روی دندان ها یا ایمپلنت های دیگر و نه لثه ها محکم می شوند.
 • بریج های دندانی نسبت به پروتزهای مصنوعی واقعی تر به نظر می رسند. با تاکید بر اینکه پروتزهای مصنوعی اغلب در دهان حرکت می کنند که برای بیمار ناراحت کننده است و موجب جلب توجه اطرافیان نیز است. بریج‌های دندانی بیشتر شبیه دندان‌های طبیعی به نظر می‌رسند، بنابراین به ندرت کسی متوجه می‌شود که واقعی نیستند!
📌بیشتر بخوانید:  علت خونریزی لثه

معایب بریج دندان

البته که هیچ ترمیم دندانی کامل نیست.در صورتی که به دنبال ساخت بریج دندان هستید، این معایب را در نظر بگیرید:

 

 • بریج های سنتی و پایه ای نیاز به تغییر دندان های سالم دارند. در حین قرار دادن، دندانپزشکان باید مقدار کمی مینا را از دندان های سالم مجاور جدا کنند تا روکش های دندانی به درستی جا بیفتند. بیماران ممکن است در آینده با این دندان ها مشکل داشته باشند.
 • بریج ها از دست دادن استخوان را درمان نمی کنند. هنگامی که فردی یک یا چند دندان از دست رفته دارد، استخوان فک در آن نواحی شروع به تحلیل می‌کند و باعث افتادگی صورت، حرکت دندان‌ها و از دست دادن بیشتر دندان می‌شود. جایگزینی ریشه دندان با ایمپلنت دندان تنها راه توقف تحلیل استخوان و رشد مجدد آن بافت استخوانی است. از آنجایی که بریج ها بالای خط لثه قرار می گیرند، استخوان فک به زوال خود ادامه می دهد.
 • بریج ها به اندازه ایمپلنت ها ماندگار نیستند. انتظار می رود ایمپلنت های دندانی بیش از 25 سال دوام داشته باشند. طول عمر بریج ها حداکثر 15 سال است.

متخصص لثه در رشت

روش مناسب برای ترمیم لبخند خود را پیدا کنید

دندانپزشکی زیبایی بهبود شکل و ظاهر دندانها و لبخند است اگر چه سلامت دهان الوییت است. رایج‌ترین درمان‌های دندانپزشکی زیبایی عبارتند از سفید کردن دندان‌ ها ، کامپوزیت دندان ، لمینت دندان ، روکش کردن ، شکل‌ دهی مینا و کانتورینگ ، ارتودنسی ، بریج و ایمپلنت  است . ما روشی را که بیشترین ماندگاری و دوام رابرای شما داشته باشد پیشنهاد میدهیم.

سخن پایانی

اگر علاقه مند به دنبال کردن هر یک از این روش های دندانپزشکی زیبایی یا ترمیمی هستید، مهم است به خاطر داشته باشید که اگرچه لبخندی جدید خواهید داشت، حفظ آن یک تعهد مادام العمر است.

برای اینکه سرمایه شما بادوام باشد، باید به طور منظم مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و برای تمیز کردن و معاینات به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا خطر پوسیدگی دندان و بیماری لثه را کاهش دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش های زیبایی و ترمیمی دندان مانند بریج، روکش، ایمپلنت، یک جلسه با دندانپزشک خود رزرو کنید تا مشخص شود که آیا یکی از این روش ها برای شما و لبخند شما مناسب است یا خیر.

منبع[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]