ایمپلنت فوری چیست؟

ایمپلنت فوری روشی است که در آن یک ایمپلنت و دندان جایگزین، هر دو به‌طور هم‌زمان در فک قرار می‌گیرند. نه اینکه بین مرحله اول و دوم (مانند ایمپلنت معمولی) سه تا شش ماه منتظر بمانید. این فرآیند فوری که در اصطلاح دندانپزشکی به‌عنوان “بارگذاری فوری” شناخته می‌شود، به این معنی است که شما می‌توانید دندان جدید خود را در حدود یک ساعت درآورید.

برای بیمارانی که دندانی شکسته یا در شرف از دست دادن یک دندان هستند، کاشت ایمپلنت فوری گزینه‌ای مناسب برای جایگزینی دندان است. ما می‌دانیم که هیچ‌کس نمی‌خواهد بدون دندان باشد و ایمپلنت‌های فوری راه‌حلی سریع، مقرون‌به‌صرفه و بادوام است.

پس از یک ارزیابی کامل، گروه ما می‌تواند بلافاصله پس از کشیدن دندان، درصورتی‌که شرایط شما اجازه دهد، ایمپلنت را قرار دهد. برای ایمپلنت معمولی، یک دوره انتظار بین برداشتن دندان و قرار دادن ایمپلنت وجود دارد که معمولاً سه تا شش ماه است.

آیا ایمپلنت فوری برای من مناسب است؟

 

به‌طورکلی فقط بیمارانی که تراکم استخوان فک کافی دارند و هیچ فاکتور مستعد خطر دیگری مانند عفونت ندارند، کاندید ایمپلنت فوری هستند (اگرچه تراکم استخوان پایین را می‌توان با پیوند استخوان درمان کرد).

اگر مطمئن نیستید که آیا کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت فوری هستید یا خیر، بهتر است با یکی از پزشکان مجرب ما مشورت کنید تا وضعیت خاص شمارا بررسی و ارزیابی کند.

مزیت اصلی ایمپلنت‌های فوری این است که دوره درمان را کاهش می‌دهند و برای بیمارانی که زمان زیادی برای انجام عمل‌های طولانی ندارند یا نمی‌خواهند برای مدت طولانی بدون دندان بمانند، انتخاب مناسبی است.

آیا ایمپلنت فوری مانند روش دیگر ایمپلنت کارکرد موثری دارد؟

 

ایمپلنت‌های فوری شما پس از کشیدن یک دندان آسیب‌دیده یا چند دندان آسیب‌دیده قرار می‌گیرند. این روش را می‌توان در کلینیک دندانپزشکی یا در بیمارستان انجام داد و تفاوت بین این دو روش در مشاوره اولیه با شما در میان گذاشته می‌شود. ممکن است تورم موضعی را تجربه کنید و تا چند روز بعد از بهبودی در ناحیه ایمپلنت احساس ناراحتی کنید. این‌یک بخش طبیعی از روند بهبود است و در صورت نیاز می‌توان داروهای مسکن تجویز کرد.

مزایای ایمپلنت فوری

 

 • داشتن دوره جراحی کوتاه‌تر: بلافاصله پس از کشیدن دندان و ایمپلنت فوری محل درمان ترمیم می‌شود، بنابراین اعتمادبه‌نفس شخص تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد .
 • دوره بهبودی سریع‌تر
 • بیمار مجبور نیست از دندان مصنوعی استفاده کند.
 • کاهش تعداد جراحی‌های موردنیاز
 • بیمار می‌تواند بدون نیاز به تطبیق با پروتزهای مصنوعی به تغذیه صحیح ادامه دهد.
 • درمان مقرون‌به‌صرفه

چگونه می‌توانم از ایمپلنت دندان مراقبت کنم؟

 

ایمپلنت‌های دندانی شما دقیقاً مانند دندان‌های طبیعی شما عمل می‌کنند، بنابراین باید مطمئن شوید که با همان میزان دقت از آن‌ها مراقبت می‌کنید. با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن صحیح هرروز و همچنین مراجعه به دندان‌پزشک برای معاینه هر شش ماه، می‌توانید از ماندگاری دندان‌های خود، چه طبیعی و چه ایمپلنت، برای سال‌ها اطمینان حاصل کنید.

📌بیشتر بخوانید:  تعداد ایمپلنت برای فک بالا

طول عمر ایمپلنت ها چه مدت است ؟

 

ایمپلنت‌های شما ممکن است باگذشت زمان مقداری سایش پیدا کنند، اما این در هر بیمار متفاوت است. به‌طورکلی می‌توانید انتظار داشته باشید که ایمپلنت‌های فوری شما 10 تا 15 سال دوام بیاورند، به‌خصوص اگر مراقبت مداوم از دندان را از طریق بهداشت دهان و دندان مناسب و پیگیری ملاقات منظم با دندان‌پزشک انجام دهید.

 

ایمپلنت یک روزه

 

ایمپلنت‌های دندانی روشی مؤثر برای جایگزینی دندان‌های شکسته یا ازدست‌رفته هستند زیرا در استخوان فک شما قرار می‌گیرند. ایمپلنت‌ها مانند ریشه دندان عمل می‌کنند و پایه‌ای مستحکم برای چسباندن روکش‌های بادوام و طبیعی به وجود می‌آورند. بااین‌حال، روش‌های معمولی کاشت دندان نیاز به یک دوره بهبودی بین قرار دادن ایمپلنت و چسباندن تاج‌دارند.

ایمپلنت یک‌روزه منحصربه‌فرد است زیرا دندان‌های موقت و کاملاً کاربردی را می‌توان در همان روزی که ایمپلنت دندان دریافت می‌کنید قرارداد. این دندان‌های موقت تا زمانی که دندان‌های دائمی سفارشی شما آماده قرار گرفتن در فک شما شوند، در جای خود باقی می‌مانند. ایمپلنت یک‌روزه به شما امکان می‌دهد تا نتایج فوری و زیبایی دلخواه  را از روش ایمپلنت دندان خود به دست آورید.

به لطف ثباتی که ایمپلنت‌های دندانی ارائه می‌دهند، می‌توانید با اطمینان لبخند بزنید، صحبت کنید و غذا بخورید. ایمپلنت‌ها همچنین به تثبیت و حفظ استخوان فک کمک می‌کنند و از تحلیل استخوان در آینده جلوگیری می‌کنند. ایمپلنت‌های دندانی جایگزین محبوبی برای پروتزهای مصنوعی هستند، زیرا دندان مصنوعی می‌تواند دردسرساز باشد و همچنین ممکن است به از دست دادن استخوان در فک کمک کند.

 

 

 

عوارض ایمپلنت فوری

 • جوش نخوردن ایمپلنت به استخوان

دلیل پایداری و عملکرد ایمپلنت‌های دندانی مانند دندان‌های واقعی این است که پایه‌های تیتانیوم پس از چند ماه قرار گرفتن در محل خود به استخوان می‌رسند. شایع‌ترین عارضه ایمپلنت دندان زمانی است که ایمپلنت و استخوان به یکدیگر متصل نمی‌شوند.

اگر این اتفاق بیفتد، می‌توانیم ایمپلنت را به‌راحتی و بدون درد دوباره بیرون بیاوریم. ممکن است بتوانیم فورا یک ایمپلنت جدید قرار دهیم یا چند ماه صبر کنیم تا به استخوان شما زمان بدهیم تا بهبود یابد.

 

 • مرحله پیش از ایمپلنتت و شل شدن ایمپلنت

این‌یک روش درمان است که می‌تواند لثه و استخوان اطراف را تحت تاثیر قرار دهد و خطر عدم موفقیت ایمپلنت های دندانی را افزایش دهد. با گذشت زمان، مرحله پیش ایمپلنتت می‌تواند منجر به تحلیل استخوان و شل شدن ایمپلنت شما شود.

اگر سیگار نکشید، سبک زندگی سالمی داشته باشید و بهداشت را رعایت کنید، شانس شما برای ابتلا به عارضه در مرحله پیش ایمپلنت بسیار کاهش می‌یابد. اگر هرگونه عوارض ایمپلنت دندانی را در مرحله پیش ایمپلنتت تجربه کردید، بااین‌حال، ما می‌توانیم از دست رفتن استخوان را برطرف کنیم و ایمپلنت شمارا ذخیره یا جایگزین کنیم.

📌بیشتر بخوانید:  علت لق شدن ایمپلنت

 • سایر عفونت‌ها

مانند هر نوع جراحی، خطر بالقوه عفونت ایمپلنت دندان و بافت اطراف آن وجود دارد. بااین‌حال، به دلیل شرایط استریلی که در آن‌ها انجام می‌شود، عفونت‌های ناشی از جراحی ایمپلنت دندان بسیار نادر است.

در بیشتر موارد، ما همچنین یک دوره آنتی‌بیوتیک را پس از درمان به شما ارائه می‌دهیم تا خطر ابتلا به عفونت ایمپلنت‌های دندانی پس از جراحی را کاهش دهید.

 

 • آسیب عصبی

ازآنجایی‌که ایمپلنت‌ها با جراحی در فک شما قرار می‌گیرند، خطر اندکی نیز وجود دارد که ایمپلنت‌های دندانی باعث آسیب عصبی درروند عمل شما شوند. این عارضه نادر ایمپلنت دندانی می‌تواند باعث درد، بی‌حسی یا سوزن شدن در لب‌ها، دندان‌ها، لثه‌ها یا چانه شود.

بامطالعه دقیق محل دقیق اعصاب شما، می‌توانیم به‌طور مؤثر تعیین کنیم که از چه اندازه ایمپلنت استفاده کنیم. این بدان معنی است که ما می‌توانیم به‌طور مؤثر از برخورد با عصب جلوگیری کنیم و خطر آسیب دیدن ایمپلنت‌های دندانی شمارا از بین ببریم.

 

 • بیماری لثه

اگر قبل از عمل جراحی به بیماری لثه مبتلا هستید، در معرض خطر بیشتری برای عوارض پروسه ایمپلنت دندان هستید. درمان التهاب مزمن لثه (پریودنتیت) ، شکل پیشرفته بیماری لثه، می‌تواند باعث زوال استخوان شود که تأثیر زیادی بر شانس درمان شما دارد.

باکتری‌ها بافته‌ای همبند ریشه دندان را می‌خورند، لثه‌ها را از بین می‌برند و استخوان‌ها را ضعیف می‌کنند. ما همیشه قبل از شروع درمان ایمپلنت دندان، بیماری لثه شمارا درمان می‌کنیم تا مطمئن شویم که بر نتیجه نهایی شما تأثیر نمی‌گذارد.

به‌طورکلی عوارض این روش نسبت به مزایای آن بسیار کم است.

سخن پایانی

ایمنی پس از عمل مانند همه جراحی‌ها، ایمپلنت‌های فوری دندان با لیست کوتاهی از خطرات همراه هستند. درحالی‌که این موارد بسیار اندک هستند، اما بیمار می‌تواند به‌سادگی از دستورات بعد از عمل جراح از آن‌ها جلوگیری کند. برای کاشت فوری، توصیه می‌شود که بیمار به مدت حدود 3 ماه از گاز گرفتن دندان کاشته شده خودداری کند. این کاملاً طبیعی است زیرا ایمپلنت شما باید بااستخوان فک ترکیب شود و این به‌سرعت اتفاق نمی‌افتد. بیماران باید مطمئن شوند که نه‌تنها دستورات پس از عمل را انجام می‌دهند، بلکه قرار ملاقات بعدی را با جراح نیز برنامه‌ریزی کنند. جدول زمانی توصیه‌شده 2 هفته پس از جراحی و سپس 14 هفته دیگر پس از جراحی است.

منبع[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

شما میتوانید از طریق راه های ارتباطی زیر وقت ویزیت رایگان خود را دریافت نمایید.

آدرس مطب:

استان گیلان، رشت،بلوار سمیه، خیابان 142-ساختمان اکباتان طبقه2 واحد9

استان گیلان،رشت،سبزه میدان ساختمان ارم طبقه 2دندانپزشکی سیب

013-32123896 | 013-33240438