دانشکده­ های دندانپزشکی در زمینه روش‌های ساخت پروتز تجربه عملی کمتری دارند و اکثردندانپزشکان تنها یک آگاهی سطحی از روش‌های دقیق ساخت یک پروتز با کیفیت دارند، معمولاً ساخت پروتزهای دندانی را برعهده یک لابراتوار دندانپزشکی می‌گذارند؛ لابراتوار دندانپزشکی مکانی است که انواع پروتزهای دندانی مخصوص هر بیمار به سفارش و توصیه دندانپزشک ساخته می‌شود.

دانشجویانی که به تازگی وارد رشته دندانپزشکی شده‌اند ممکن است برایشان سوال پیش بیاید که لابراتوار دندان چیست و یا لابراتوار دندانپزشکی چه وظایفی بر عهده دارد.

لابراتوار دندان چیست؟

لابراتوار دندان جایی­ است که انواع پروتز‌های دندان ویژه هربیمار ساخته می‌شود. تکنسین‌های دندانسازی با توجه به توصیه دندانپزشکان اقدام به ساخت پروتز‌ها می‌کنند درکناراین تولیدات، قطعات دیگری هم در لابراتوارمی سازند از این قطعات می توان به دندان مصنوعی و قطعات درمانی مانند ارتودنسی و… اشار کرد.

دندانپزشکی که با لابراتوارهای دندانپزشکی فعالیت می‌کند یکی ازعضوهای تیم دندانپزشکی به حساب می‌آیند که با همکاری یکدیگر دندان‌های از دست رفته و یا آسیب دیده را بازسازی و اصلاح می‌کنند؛ دندانپزشک قالب را بعد از ضدعفونی به مرکزلابراتواردندان ارسال می‌کند و دندانساز با توجه به طرح درمان مربوطه و توصیه‌های دندانپزشک پروتز مورد نظر را می‌سازد.

ویژگی‌های لابراتوار دندانپزشکی

لابراتوارهای دندانپزشکی با پزشکان ماهری درارتباط هستند و با پشتیبانی و تخصص پزشکان پروتز‌های مناسب را برای افراد می سازند. لابراتواردندانپزشکی ویژگی‌های مختلفی دارد که با چند مورد از آنها آشنا می‌شویم.

1ارائه خدمات مناسب

لابراتوارهای دندانپزشکی علاوه بر ارائه خدمات درمانی می توانند دوره‌های آموزشی دندانسازی را برای همکاران و یا افرادی که می‌خواهند ساخت پروتز‌های دندانی را آموزش ببینند برگزار کنند و بهترین روش‌ها و متدهای روز را به آنها آموزش دهند و این متدهارادر لابراتوار برای ساخت انواع پروتز‌ها اجرا کند.

2استفاده از تجهیزات به روز

در یک لابراتواردندانپزشکی استفاده از تجهیزاتی با متد روز دنیا و با کیفیت نتیجه کار را بالا می‌برد و تعامل دندانساز را با دندانپزشکان ماهر بیشتر می‌کند.

3ارائه خدمات کامل و جامع

یک لابراتوار دندانپزشکی ماهر علاوه بر ارائه دوره‌های آموزشی باید خدمات کاملی را در اختیاربیماران و علاقمندان قرار دهد. هر چقدر که خدمات یک لابراتوار دندانپزشکی کامل‌تر و با کیفیت‌تر باشد نیاز بیماران در مدت زمان سریع‌تر برطرف می شود.

📌بیشتر بخوانید:  کامپوزیت دندان در رشت

لابراتواردندانپزشکی چه وظایفی برعهده دارد؟

 1. لابراتواردندانپزشکی باید نسخه‌ها را بخواند تا بتواند بر اساس دستورات کتبی دندانپزشک مدل و طرح محصولات دندانپزشکی را تولید کند.
 2. یک لابراتوار دندانپزشکی وظیفه دارد که دندان مصنوعی، تاج، پل، منبت و وسایل صاف کردن دندان‌ها را بسازد و یا تغییروترمیم دهد.
 3. وسایل را با دقت انسداد و با استفاده از مفصل و میکرومتر آزمایش می کند.
 4. لابراتوار های دندانپزشکی مدل‌های دندان را به منظور ارزیابی بر روی دستگاهی قرار می‌دهند تا از حرکت فک بیمار تقلید کند.
 5. خمیرهای گچ، پرسلان یا اکریلیک را مخلوط می‌کنند و بااستفاده از آنها پروتز‌ها یا دستگاه‌های دندانی را می‌سازند.
 6. با استفاده از ابزارهای دستی کوچک برای ایجاد دندان مصنوعی سطوح فلزی را برای اتصال به پرسلان آماده می‌کنند.

چه چیزهایی در لابراتوار دندانپزشکی ساخته می‌شود؟

در لابراتوارهای تخصصی دندانپزشکی تکنسین‌های لابراتوار طبق مشخصات و دستورالعمل‌های دندانپزشک موارد درمانی و یا زیبایی را می سازند این موارد شامل:

 • دندان مصنوعی
 • پروتزهای متحرک جزئی (پروتز دندانی پارسیل، پروتز دندان اوردنچر، پروتز کامل دندان)
 • پروتزهای ایمپلنت
 • روکش تمام سرامیکی
 • روکش معمولی
 • انواع پلاک های ارتودنسی
 • اسپیلنت های محافظ
 • بلیچینگ
 • بریج
 • پولیش دندان های قدیمی

8  مرحله ساخت دندان درلابراتوار دندانپزشکی

بعد از مراجعه به دندانپزشک با انجام معاینات، درمان متناسب با شرایط دهان شما را ارائه می‌دهد اگرطرح درمان بیماری ساخت پروتز باشد دندانپزشک دندان های بیمار را قالب‌گیری می‌کند و قالب مورد نظر را با توصیه‌های مورد نظر برای لابراتوار دندانپزشکی ارسال می‌کند.

1ساخت مدل گچی ازدهان

در لابراتوار دندانپزشکی یک مدل گچی توسط قالب‌گیری که به وسیله دندانپزشک انجام شده است تولید می‌شود.

2قرارگیری در Articular

این قالب گچی بر روی دستگاه مکانیکی قرار داده می‌شود و تکنسین دندانپزشکی می‌تواند با استفاده از آن دندان‌های انتخاب شده را با موم متصل کند.

3حالت دادن به موم

در این مرحله تکنسین موم را می سازد موم ساخته شده به عنوان جایگزین لثه و پایه دندان مصنوعی عمل می‌کند.

4قرار دادن در فلاسک

تکنسین در این مرحله دندان مصنوعی را در دستگاهی به نام فلاسک قرار می‌دهد، به جهت شکل‌گیری بیشتر بر روی آن مقدار بیشتری گچ ریخته می‌شود و بعد از آن فلاسک در آب جوش قرار می‌گیرد تا موم آن آب شود.

📌بیشتر بخوانید:  دکتر خصوصی دندانپزشک رشت

5تزریق آکریلیک

مقدار موم باقیمانده در این مرحله شسته می‌شود سپس آکریلیک به فلاسک تزریق می‌شود تا تبدیل به موم شده و حالت بگیرد.

6حذف قالب گچی

در این مرحله متخصص لابراتوار با استفاده از ابزارهای لابراتوری ویژه، قالب گچی را به دقت تجزیه می‌کند و دندان مصنوعی را در حمام فرا صورتی قرار می دهد تا از حذف بقایای گچ اطمینان حاصل شود.

7براق کردن پروتز دندانی

بعد از اینکه تکنسین تمام آکریلیک‌های اضافی را از روی دندان مصنوعی حذف می‌کند دندان مصنوعی را صیقل می دهد.

8پایان کار و زمان تحویل پروتز

بعد از اینکه ساخت دندان مصنوعی به اتمام رسید برای تحویل به بیمار به دندانپزشکی مربوطه فرستاده می‌شود.

انتظارات لابراتوار دندانپزشکی از دندانپزشک

1قالب‌گیری دقیق

در انجام قالب‌گیری حباب یا پارگی وجود نداشته باشد و با استفاده از نخ لثه فینیشینگ لاین را کامل مشخص کرد.

2قالب کامل از فک بالا و فک پایین

یک قالب کامل از فک بالا و فک پایین می‌تواند در فرم کانتورینگ در قرینه سازی به تکنسین لابراتوار کمک کند.

3زمان کافی

کیس تا کیس فرق می‌کند پس برای ساختن رستوریشن لازم است تکنسین ها زمان کافی داشته باشند.

نحوه تعامل دندانپزشک با لابراتوار

 • صداقت داشته باشید
 • رنگ دندان را با لابراتوار تنظیم کنید
 • صبور باشید
 • فقط با یک فرد مشخص ارتباط بگیرید
 • به دنبال لابراتوار ارزان نباشید
 • تنها با یک لابراتوار کار نکنید
 • زمان بندی مشخص و دقیقی را برای لابراتوار مشخص کنید
 • نگاه بالا به پایین را فراموش کنید
 • در ارسال کار دقت بسیاری داشته باشید
 • برای کارتان ارزش قائل باشید

سخن پایانی

فرقی نمی‌کند که شما به دنبال استفاده از خدمات آموزشی لابراتوار دندانپزشکی هستید و یا می‌خواهید با یک لابراتواردندانپزشکی حرفه‌ای همکاری داشته باشید، حساسیت در انتخاب لابراتوار بسیار ضروری است کلینیک دکتر شمس یکی از بهترین لابراتوارهای دندانپزشکی می‌باشد شمامی­توانید برای انجام خدمات زیبایی و مراقبتی دندان های­تان به این کلینیک تخصصی مراجعه‌ کنید.