یکی از بهترین روش های جایگزین کردن دندان های از دست رفته ایمپلنت دندان است. این روش کیفیت بالا و عمر طولانی دارد، یکی از معایب شناخته شده در ایمپلنت دندان هزینه بالای آن است با این حال کاشت ایمپلنت برای بازیابی دندان های از دست رفته در سراسر جهان استفاده می شود. ایمپلنت ها انواع مختلفی دارند هر کدام از آنها ممکن است عوارض و مزایایی به همراه داشته باشند. در این مقاله با ایمپلنت فوری دندان چیست؟ و مزایا, عوارض و مراحل ایمپلنت فوری آشنا می شویم.

ایمپلنت چیست؟

یکی از روش های کاربردی و دائمی برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته ایمپلنت است. ایمپلنت ساختاری مشابه با دندان های طبیعی دارد، در این درمان پایه ای درون استخوان فک قرار میدهند و این پایه به علت سازگار بودن با بدن انسان به استخوان فک جوش میخورد جنس این پایه از تیتانیوم است و استحکام بالایی دارد. پایه ایمپلنت نقش ریشه دندان را ایفا می کند، همچنین تاج دندان بر روی آن متصل می شود و به زیبایی بهتر ایمپلنت کمک می کند. شما می توانید در مقاله متخصص ایمپلنت دندان دررشت قیمت دقیق ایمپلنت را مطالعه کنید.

ایمپلنت فوری دندان چیست؟

یکی از جدیدترین تکنیک های دندانپزشکی ایمپلنت فوری است، ایمپلنت فوری یک جایگزین بسیار خوب برای دندان هایی است که به طور کامل از بین رفته اند. امروزه ایمپلنت فوری محبوبیت بالایی بین بیماران دارد و بسیار رواج پیدا کرده است؛ ایمپلنت های فوری بیشتر برای دندان های جلو به کار میروند جنس ایمپلنت فوری تیتانیوم و یا مشتقات آن است و به شکل پایه دندان درون فک جایگزین می شود. این پایه با هدف نگهداری تاج دندان درون فک قرار می گیرد و به عبارت دیگر میتوان گفت به عنوان ریشه دندان عمل می کند تا به استخوان فک به خوبی جوش بخورد.

ایمپلنت فوری دندان چیست؟

کاربرد ایمپلنت دندان فوری 

ایمپلنت فوری تفاوت زیادی با ایمپلنت های معمولی ندارد و اگر مراحل درمان آن به خوبی پیش برود در نهایت دقیقاً مشابه با ایمپلنت معمولی خواهد بود. به همین دلیل کاربرد آنها تقریباً یکسان است اما مهمترین کاربردی که ایمپلنت فوری به تنهایی دارد این است که در کمترین زمان ممکن زیبایی ظاهری دندان های شما را فراهم می کند.

این درمان مخصوصاً برای کاشت دندان های جلو که تاثیر زیادی در زیبایی لبخند و اعتماد به نفس افراد دارند به کار میرود، به این صورت نیاز نیست افراد برای جایگزینی دندان های جلو چندین ماه بدون دندان باشند و در کمترین زمان در حد یک روز میتوانند دندان جایگزین را درون فک قراردهند. توصیه می شود تنها در شرایط ضروری و تنها برای دندان های جلو از این روش استفاده کنید زیرا با توجه به ثابت نشدن پایه درون استخوان نگهداری از ایمپلنت های فوری سخت تراست.

📌بیشتر بخوانید:  پست دندان بهتر است یا ایمپلنت

مزایا و عوارض ایمپلنت دندان فوری 

کاشت ایمپلنت دندان به صورت فوری مزایا، عوارض و مراحلی به همراه داردکه در ادامه با آنها آشنا می شویم.

۷مزیت ایمپلنت به صورت فوری 

1-داشتن دوره درمانی کوتاه تر

ایمپلنت فوری دوره درمانی کوتاه تری دارد و می توان بلافاصله بعد از کشیدن دندان کاشت ایمپلنت را انجام داد در حالی که در ایمپلنت های معمولی حدود ۵ تا ۶ ماه بعد از کشیدن دندان و جراحی میتوان عمل کاشت را انجام داد.

2-کاهش تعداد جراحی و سریعتر بودن دوره درمان

در کاشت ایمپلنت فوری تمام مراحل با یک عمل جراحی انجام می شود و احتیاجی به جراحی های مجدد بعد از چندین ماه برای کارگزاری تاج بر روی ایمپلنت دندان نمی باشد. همچنین باعث می شود دوره بهبودی درمان سریع تر به اتمام برسد.

3-هماهنگی بیشتر بین تاج و لثه

در این روش دندانپزشک متخصص میتواند بافت لثه را با تاج موقتی شکل بدهد و ظاهر بسیار مناسب تری را برای آن ایجاد کند به همین منظور بافت لثه هماهنگی بهتر و بالاتری با تاج دارد.

4-ایجاد بار روانی کمتر

به دلیل اینکه زمان طولانی بین کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت وجود ندارد بار روانی کمتری برای بیمار به وجود میاید.

5-زیبایی بیشتر

در روش ایمپلنت فوری به دلیل اینکه تحلیل لثه استخوان فک کمتر صورت می گیرد زیبایی لبخند مراجعه کننده بیشتر خواهد بود و نتیجه و ظاهر بسیار مناسب تری را برای بیمار ایجاد می کند.

6-دردو تورم و خونریزی کمتر

به دلیل اینکه در روش ایمپلنت فوری تعداد جراحی پایین تراست و همه کارهای آن در یک روز انجام می شود، تعداد بخیه ها کمتر بوده در نتیجه درد و تورم و دوره نقاهت بعد از انجام آن کاهش مییابد.

7-داشتن عوارض محدودتر

کاشت ایمپلنت فوری عوارض های محدودی را به دنبال دارد.

عوارض ایمپلنت فوری

عوارض ایمپلنت فوری

1-عفونت

یکی از مهم ترین عوارض ایمپلنت فوری عفونت است، اگر به این موضوع بی توجه باشید می تواند عوارض دیگری را برای شما به وجود بیاورد. از طرفی عفونت میتواند باعث شکست درمان شود با توجه به مراقبت های ایمپلنت و استفاده از روش های مراقبتی که دکتر معالج برای شما توضیح میدهد میتوانید تا حد زیادی از بروز عفونت جلوگیری کنید.

2-جوش پایه ایمپلنت با استخوان فک

یکی از مهم ترین شرط های موفقیت درمان ایمپلنت فوری جوش خوردن استخوان فک به پایه ایمپلنت می باشد. اگر استخوان فک به هر دلیلی با پایه ایمپلنت جوش نخورد درمان با شکست مواجه می شود.

3-شکستگی تاج دندان مصنوعی

برخی از عوارض ایمپلنت مربوط به نوع ایمپلنت نمی باشد و در همه انواع ایمپلنت قابل رخ دادن است. البته در ایمپلنت فوری به علت استفاده از پروتز دندانی بعد از جراحی، احتمال این اتفاق بیشتر است. زیرا پروتزهای استفاده شده بعد از عمل به صورت موقتی هستند و کیفیت آنها مانند کیفیت پروتز نهایی نیست.

📌بیشتر بخوانید:  ایمپلنت دندان در رشت

4-جابه جایی ایمپلنت

بعد از قرار گرفتن ایمپلنت در استخوان فک توسط دندانپزشک، توجه داشته باشید که فشار زیادی بر دندان ایمپلنت شده وارد نشود زیرا تکان خوردن ایمپلنت باعث می شود که لق بشوند و یا درمان به طور کامل شکست بخورد.

مراحل ایمپلنت فوری دندان

1-مشاوره و ویزیت

دندانپزشک قبل از هر چیزی به بررسی عکس رادیوگرافی و سی تی اسکن می پردازد تا مطمئن شود که ایمپلنت فوری برای بیمار مناسب است یا خیر. در این مرحله ارزیابی میزان مناسب حجم و تراکم کافی استخوان فک بسیار اهمیت دارد که یک دندانپزشک متخصص به خوبی آن را در نظر می گیرد؛ بعد از بررسی ها و مشاوره هایی که صورت می گیرد اگر بیمار برای این روش درمانی کاندید مناسبی بود دندانپزشک زاویه و موقعیت دقیق ایمپلنت را تعیین می کند و توضیحات لازم را به بیمار می دهد.

2-کشیدن دندان

در این مرحله دندان های آسیب دیده کشیده می شود و شما حدود ۱الی۲ هفته بعد باید برای عمل جراحی ایمپلنت به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید. البته این مورد برای همه افراد یکسان نیست گاها برخی از افراد با داشتن شرایط خاص می توانند در یک جلسه این کار را انجام دهند.

3-کاشت ایمپلنت فوری

کاشت ایمپلنت می تواند با استفاده از بی حسی موضعی، بی هوشی عمومی و یا تزریق داروی آرام بخش صورت بگیرد، که با توجه به شرایط بیمار مورد مناسب انتخاب می شود. بعد از بی حسی کامل عمل جراحی شروع می شود و پایه ایمپلنت دندان درون استخوان فک قرار می گیرد. در ادامه با کمک طراحی های کامپیوتری تاج دندان موقتی برای بیمار ساخته می شود و روی ایمپلنت قرار می گیرد.

معایب ایمپلنت فوری

1-هزینه بالا

2-کاهش درصد موفقیت نهایی درمان

3-افزایش خطر نارسایی ایمپلنت دندان

4-مناسب نبودن برای همه

قیمت ایمپلنت فوری

قیمت ایمپلنت فوری از ایمپلنت های معمولی بیشتر است به طور میانگین ۱۳ الی ۱۵ میلیون تومان برای ایمپلنت فوری با کیفیت و ۲۸ میلیون تومان هزینه بهترین ایمپلنت فوری می باشد. هزینه ایمپلنت فوری به عوامل مختلفی مانند تعداد واحد، کیفیت پایه و… بستگی دارد.

سخن پایانی

ایمپلنت فوری دندان یکی از روش‌ های کاشت دندان است که به دلیل کوتاه بودن مراحل کاشت طرفداران زیادی را به خود جذب کرده. شرایط ایمپلنت فوری مانند شرایط ایمپلنت عادی است و باید برای انجام آن استخوان فک تراکم و استحکام بالایی داشته باشد.

همچنین اگر دچار بیماری لثه‌ای باشید نمی‌توانید از این روش استفاده کنید. انتخاب یک کلینیک معتبر جهت دریافت خدمات دندانپزشکی از مهمترین مراحل درمان است. کلینیک دندانپزشکی دکتر شمس و دکتر صادقی می‌ تواند با ارائه بهترین خدمات جراحی و زیبایی به شما در دریافت خدمات دندانپزشک خوب در رشت کمک کند.